ipaswietokrzyska.pl
Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
 

Wtorek, 31 Marzec 2015

Międzynarodowa Konferencja Bezpieczny Stadion - Euro 2012

14-11-2011

W dniach 08-09.11.2011r. w Kielcach przy współpracy wielu osób i instytucji, a w szczególności Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorza Lato, Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego, Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Mirosława Schosslera, oraz Prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia i Prezydenta Sekcji Polskiej Arkadiusza Skrzypczaka, a także Komendy Główniej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Prezydium Sekcji Polskiej IPA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach, z aktywnym udziałem członków Regionu Kielce ŚGW IPA, odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczny Stadion - EURO 2012".


W ciągu dwóch dni konferencji zaproszeni goście i obserwatorzy wysłuchali wielu referatów i prezentacji poświęconych bezpieczeństwu imprez masowych i zabezpieczenia konkretnych przedsięwzięć.

Do Kielc oprócz gości i prelegentów z Polski, przyjechało łącznie 17 policjantów z 11 krajów Europy, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w tym zakresie. Jako pierwszy wystąpił nasz kolega z Austrii Andreas Niesser, przekazując niezwykle ciekawe rozwiązania z EURO 2008 a następnie niemiecki policjant Andreas Piastowski podzielił się swoimi cennymi spostrzeżeniami z zabezpieczenia Mistrzostw Świata w 2006 roku. Te dwie prezentacje spotkały się z ogromnym uznaniem licznie zgromadzonych na sali działaczy PZPN, w szczególności Ambasadora Polski w zakresie EURO 2012- Andrzeja Szarmacha i słynnego trenera Antoniego Piechniczka oraz samego Prezesa Grzegorza Laty (pochodzącego z powiatu jędrzejowskiego naszego regionu).
W konferencji uczestniczyli Generał Vasyl Raboshapko i Yurij Hladun z Ukrainy- odpowiedzialni za bezpieczeństwo podczas EURO 2012 w swoim kraju.

Drugi dzień konferencji zorganizowano w formie warsztatów, na których nasi goście kolejno prezentowali nie mniej ciekawsze doświadczenia ze swoich krajów. Niesamowite wrażenie na uczestnikach zrobiła prezentacja zabezpieczenia zawodów FORMUŁA 1 na węgierskim Hungaroringu, przedstawiana przez samego Generała Policji węgierskiej Zoltana Bozso w jego ojczystym języku tłumaczona na język Polski przez naszą koleżankę Kingę Jach, a następnie na angielski przez tłumacza symultanicznego.
Wszystko to odbyło się dzięki fantastycznej logistyce zapewnionej przez Targi Kielce. Trudno jest nie wspomnieć w tej krótkiej relacji o prelekcjach dr n. med. Grzegorza Gałuszki na temat udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w trakcie imprez masowych oraz dr Krzysztofa Wątorka o korupcji w sporcie (obaj prelegenci z Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach). Swoje prezentacje przedstawili także: Scott RUSSELL z Wielkiej Brytanii, Thomas CARLSSON ze Szwecji, Deividas KERULIS z Litwy i Michael WALSH z Irlandii.

Na terenie wystawienniczym Targów Kielce nie sposób było nie zauważyć stoisk: KWP Kielce i pierwszy raz w historii - IPA. Zagraniczni goście nie mogli nadziwić się działaniom profilaktycznym prezentowanym przez Tomasza Królaka z WRD KWP w Kielcach (również członka IPA). Nasze stoisko pod wodzą Sekretarza ŚGW - Michała Michalskiego pokazało że w Kielcach współpraca międzynarodowa jest już na wysokim poziomie, a realizacja celów statutowych Stowarzyszenia cieszyła się dużym zainteresowaniem, wspartym przez zwiedzających licznymi deklaracjami chęci współpracy. Wspólnie z nami zaprezentowali swoje "precjoza" koledzy z Knight Riders - Paweł Socha, Bartek Piwowarski i Darek Wesołowski, a motocykl Prezydenta KR Krzysztofa "Geparda" Białka wzbudził prawdziwą sensację wśród zwiedzających.

Konferencja zakończyła się uroczystą kolacją w Hotelu Tęczowy Młyn, na której podsumowano efekty dwóch dni oraz wręczono certyfikaty uczestnictwa oraz upominki. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski wraz z małżonką, Pani Wiceprezes Targów Kielce - Bożena Staniak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach - insp. Waldemar Wódkowski (wieloletni członek naszego stowarzyszenia) oraz Prorektor WSEiP w Kielcach - Zdobysław Kuleszyński.

Wszyscy goście w swoich przemówieniach podkreślali wkład naszych zagranicznych kolegów w bezpieczeństwo naszej nadchodzącej imprezy, oraz coraz większej rangi Kielc na arenie międzynarodowej. Po części oficjalnej rozpoczęła się integracja i konwersacje w wielu językach. Specjalne podziękowania i gratulacje w tym miejscu składamy Oldze Wódkowskiej która zadebiutowała w roli tłumacza na naszej kolacji. Integracja trwała dość długo, a dyskusje przerywane były wspólnym śpiewem piosenek charakterystycznych dla każdego kraju.
Trzeci dzień pobytu delegacji zagranicznych został przygotowany przez Region Staszów, pod wodzą Wojciecha Wasila. Rozpoczął się zwiedzaniem Klasztoru w Rytwianach, za co serdecznie dziękujemy Ojcu Ireneuszowi. Następnie mogliśmy podziwiać sposób produkcji fantastycznych wyrobów w Hucie Szkła w Grzybowie, gdzie każdy uczestnik mógł wybrać sobie na koniec upominek.

Również zasmakowaliśmy wspaniałej gościnności właściciela Huty Pana Tadeusza Wrześniaka, który urzekł nas swoją skromnością i niesamowitą dbałością o każdy szczegół wyposażenia swojej posiadłości. Pod nieobecność Prezydenta honory szefa grupy dzielnie pełniła Skarbnik - Wiesława Misterka, przy aktywnym wkładzie lingwistycznym Tomasza Szabłowskiego.

Po tak wspaniałych wrażeniach ze Staszowa pozostał tylko powrót do hotelu i w piątek po śniadaniu nasi goście wyruszyli w podróż do swoich krajów.

Chyba najciekawszą opcję powrotu wybrali koledzy z Irlandii, gdyż chcąc odwiedzić koleżnki z Regionu Legionowo - Agnieszkę Hamelusz i Magdę Błażejak, zdecydowali się na podróż do Warszawy pociągiem PKP. Dzięki temu mieli możliwość osobistej obserwacji zabezpieczenia wyjazdu kibiców Korony Kielce na mecz z Legią Warszawa i razem z nimi podróżowania (dojechali do Warszawy cali i zdrowi).

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc nie wymienionym w relacji firmom i osóbom, a mianowicie:

Dyrektorowi Targów Alarm 2011 - Grzegorzowi Figarskiemu, Naczelnik Wydziału Prezydialnego KWP Kielce – mł   insp. Bożenie Bielaszce, Karolinie Nowakowskiej z WSEiP w Kielcach, Prezesowi Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej - Mirosławowi Malinowskiemu, Dyrektorowi Makro Kielce, Dyrektorowi Rayder Kielce - Sławomirowi Brożynie, Prezesowi Scan Duo Kielce - Michałowi Trafiałkowi i Wiceprezesowi Dominikowi Cyganowi, właścicielowi Energo Eko Serwis - Pawłowi Otwinowskiemu, właścicielowi Gama Kielce- Adamowi Domagale.

 

Tekst Andrzej Chrzanowski

Zdjęcia: KWP w Kielcach, Paweł Socha, Michał Michalski


Dodatkowe informacje:

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20111108&Category=GALERIA11&Artno=946582304&Ref=PH
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20111109&Category=PILKA1101&Artno=753274280&Ref=PH
http://www.targikielce.pl/index.html?k=sport_obiekt&s=news&news=673
http://m.onet.pl/kielce/4901894,detal.html
http://swietokrzyskie.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1154017,w-ctk-rozpoczela-sie-konferencja-bezpieczne-stadiony-2011,id,t.html
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,10620036,Szkocki_funkcjonariusz_nie_skapil_porad.html
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kielce/ruszyla-konferencja-bezpieczne-stadiony-2011,1,4901894,wiadomosc.html
http://www.swietokrzyska.policja.gov.pl/?dzial=25&artykul=17766
http://www.policja.pl/portal/pol/1/71782/Bezpieczne_Stadiony_2011.html

                                                                                                      
                                                                                                                                 Copyright (c)2009 ipaswietokrzyska.pl & Cal.pl